První SAPRISTI

Foto vlevo je z vernisáže první výstavy výtvarného sdružení SAPRISTI 2010. Foto vpravo je z prvního zasedání sdružení Sapristi v Plzeňské Formance.  Zleva: Milan Plocar, Vladislav Kapoun, Jiří Poslední, Pavel Michalec, Jaroslav Hausner, Eva Melšová, Jana Vrtělová. 

 

SAPRISTI

Sapristi! – to je vlastně údivné zvolání zájemce o výtvarné umění, který spatří výstavu obrazů, grafik a fotografií. Členy tohoto plzeňského sdružení, kromě společného smyslu pro humor a umění, spojuje neutuchající nutkání vytvářet nová díla a soustavně je pak předvádět veřejnosti. Svůj mírně pokročilý věk považují za výhodu a doufají, že už nebudou dělat chyby z mladické nerozvážnosti.

Tuto výtvarnou skupinu založil v roce 2010 výtvarník Pavel Michalec v domnění, že z níže jmenovaných vytvoří ojedinělou skupinu plzeňského výtvarného rybníka. Bohužel Pavel předčasně tyto vody opustil a od té doby se tato parta neřízeně řítí od jedné plzeňské výstavní síně ke druhé. Od první výstavy v prostorách České inspekce životního prostředí, přes galeri Azyl, galerii Evropského domu, vstupních prostor ČSOB, Studijní vědecké knihovny Plzeňského kraje, v konventu kláštera Chotěšov a dalších. Již z několika zdrojů jsme se doslechli, že tato lavina výtvarného umění, kterou zmíněná skupina produkuje je k nezastavení a mnozí výtvarní kritici i sami výtvarníci si netroufají odhadnout dopad tohoto tsunami. Vlastně se neví, kdo dokáže této síle postavit přehradu.

Svá díla představují výtvarníci Eva Melšová, Milan Plocar, Jana Vrtělová, grafik Jiří Poslední, fotograf Vladislav Kapoun a frontman sdružení a fotograf Jaroslav Hausner.